2 kwietnia 2011

Mapa: Góry i Pogórze Kaczawskie. 1920?

Góry i Pogórze Kaczawskie nigdy nie były ulubionym celem turystów (o tym niedługo). Zawsze było tu dużo spokojniej niż w sąsiednich Karkonoszach, czy choćby Górach Izerskich, gdzie docierali kuracjusze z Bad Flinsbergu czy letnicy ze Schreiberhau. W Górach Kaczawskich wszystko toczyło się chyba bardziej wokół codzienności, niż rozkrzyczanych turystów z Berlina czy Breslau. 


Nie oznacza to jednak, że była to turystyczna tabula rasa. Udostępnianiem lokalnych atrakcji (Ostrzyca, Okole, Wleń, Pilchowice i okolice) zajmowały się głównie lokalne sekcje RGV (Riesengebirgsverein). O tym też będzie za jakiś czas.

Poniżej fragment mapy (turystycznej) Gór i Pogórza Kaczawskiego. Od Wlenia po Świerzawę. Na północy Proboszczów i Ostrzyca, na południu Czernica, Chrośnica, Jez. Pilchowickie. Mapa jest podklejona, jednak niestety nie zachowały się ani okładka, ani żadne konkretne treści umożliwiające jej datowanie. Oczywiście, można zrobić to pośrednio, na podstawie istniejących już obiektów (jak np. Jezioro Pilchowickie). Na moje oko - krótko po I wojnie światowej.

1 komentarz:

  1. Mapa ta to najprawdopodobniej fragment mapy "Karte des Bober-Katzbach-Gebirges" w skali 1:100 000, opracowanej w Instytucie Geograficznym Paula Barona w Legnicy. Stanowiła załącznik do przewodnika Wilhelma Patschovskiego "Führer durch das Bober-Katzbach-Gebirge unter Berucksichtigung von Liegnitz und Umgebung", wydanego w Świdnicy przez Georga Briegera w 1909 r.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń