3 kwietnia 2011

Neu Stechow. Panorama sprzed 100 lat.Panorama pochodzi z pocztówki (W. Bittner, Postkarten-Verlag, Liegnitz). Nie wiem, ile zostało wydanych w Neu Stechow pocztówek, ale nie sądzę, żeby były inne. Zdjęcie wykonane ze stoków Leśniaka (obecnie las, mapka poniżej).

Na pierwszym planie Neu Stechow (Orzechowice), dalej: Rząsnik. Po lewej stronie stoiki Rogatki. W tle oczywiście Ostrzyca Proboszczowicka.

Wersja aktualna, wykonana trochę niżej, przy nieco podłej pogodzieMapa z zaznaczonym miejscem, w którym wykonano zdjęcie (w kierunku północnym):


3 komentarze:

 1. Na przełomie XIX i XX wieku widokówka pełniła rolę no... jakby to porównać sms-a. Od lat kolekcjonuję widokówki i sam byłem zdumiony,że nawet malutkie przysiółki miały mnóstwo wydanych widokówek wielu wydawców. Dlatego postanowiłem skoncentrować się na jednym temacie. Myślę, że jak dokładnie będziesz szukał to odnajdzie się jeszcze wiele. Pozdrawiam z nad Kwisy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widokówki to dla mnie środek do osiągnięcia celu, a nie cel sam w sobie (czasem mam wrażenie, że w przypadku niektórych kolekcjonerów jest to własnie tak). Więcej jest z samego Rząśnika i Okola. Z Neu Stechow spotkałem się pierwszy raz. Ale szukam dalej :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj tam, od razu podła pogoda. Granice podłości są tam, gdzie strach wyjąć aparat zza pazuchy, by nie utonął!

  No i musimy trochę pozazdrościć tej migawki z przeszłości. Z naszej dziury podobnych widoków sprzed lat póki co brak. Nawet na sławetnym "hydralu" rzucić okiem można jedynie na błędnie umieszczone w kategorii "Kłopotnica" karty z Neusorge... ale w okolicach Głogowa.

  OdpowiedzUsuń