21 grudnia 2011

Wczesnozimowa panorama Pogórza Kaczawskiego

Śnieg rozpadał się dziś na dobre, na zewnątrz zamiast wcześniejszego szaroburu mamy więc szarobiałość. Wczoraj, jeszcze przy słonecznej pogodzie, przy okazji psiego spaceru (w miejsce zwane przez nas, dość oryginalnie, "widok"), zrobiłem poniższą panoramkę. 

Na zdjęciu widać sporą część Pogórza Kaczawskiego. Podpisy są dwujęzyczne; z pewnym oporem przychodzi mi zazwyczaj zapamiętywanie nazw własnych, czy to polskich, czy niemieckich, stąd małe ćwiczenie.


Panoramę wykonano niemal z tego samego miejsca, co tą sprzed stu lat.  


Zacznijmy od planu środkowego. Zupełnie po lewej stronie widać stoki Rogatki, zwanej przed wojną Hornigberg. Gdyby wejść na górę i iść dalej w kierunku zachodnim, znajdziemy się na Przełęczy Rząśnickiej (Schönwaldauer Pass, choć nie jestem przekonany, czy nazwa ta rzeczywiście funkcjonowała, czy jest jedynie tłumaczeniem). Przebiega tamtędy zresztą żółty szlak, którym dojść można do Tarczyna, dalej do Wlenia (szlak ten, swoją drogą, ma w okolicy Rogatki przebieg dość niepewny). Schodzimy niżej. Przy drodze (prowadzącej z Rząśnika) stoi budynek dawnej gospody, obecnie dom mieszkalny. Na zdjęciu podpisany jest skrótem Gsth. To dawna "Gasthof Raschke". 

Na dalszym planie widzimy po prawej stronie wzniesienia Szeroka i Mieszek (Raum-Berge i Menzel-Berg). U ich stóp, niewidoczna na zdjęciu, znajduje się dawna kolonia Mühlwalde (opisana w innym poście). Otacza je droga, obecnie gminna, biegnąca do Bełczyny, a dalej do Wlenia (piękna aleja). W prawo od niej znajduje się zalesiony szczyt - obecnie nie posiada nazwy (czasem nazywany Sądreckimi Wzgórzami, choć wydaje się, że nazwa ta odnosi się do szerszego obszaru), dawniej nazywany Walpertsberge. U jego wschodnich stóp z kolei znajduje się inna dawna kolonia Rząsnika (Sandretzky), dziś nazywana Sądreckiem. Pozostał z niej jeden dom i stacja transformatorowa. 

Sądrecko usytuowane jest w dolinie Skory (Schnelle Deichsa), która płynie u stóp Łuczywa. Źródła ma w pobliżu wspomianej wcześniej góry Mieszek (Menzel-Berg). Może ktoś ma ochotę na "wyprawę" do źródeł, gdy śnieg zejdzie (choć źródło to, jakby nie było, zostało już "odkryte")? Łuczywo wraz z sąsiednią Łysą Górą nosiły nazwę Kienberge. Widoczna w tle Rawka (Rauenberg) przesłonięta jest częściowo przez Winną (lub Winną Górę, Weinberg), która zamyka od północy dolinę Czermnicy, nad którą leży Sokołowiec. 

Ciekawe może okazać się pochodzenie nazwy Winnej Góry (Weinbergu), tym bardziej, że w Sokołowcu obecnie uprawiana jest winorośl. O uprawach historycznych nic mi nie wiadomo.


1 komentarz:

  1. Piękna lekcja 'Landeskunde';)
    Ciekawą sprawą jest to nazewnictwo;
    z jednej strony, skąd wzięły się nazwy niemieckie, z drugiej ich polskie tłumaczenia lub odpowiedniki.

    A we Wrocławiu dzis paskudnie, deszcz ze śniegiem, brr...

    OdpowiedzUsuń