6 grudnia 2012

Grüß aus Schönwaldau

Czterokrotne pozdrowienia z Rząśnika, z lat 1902-1941. Kolekcja rośnie, nie tylko kartkami rząśnickimi, ale też innymi z okolicy, o czym innym razem.

Rok 1902. Ujęcie wsi z perspektywy drogi do Bełczyny. W tle lekko zarysowany masyw Okola. Nasza najstarsza kartka z Rząśnika (i chyba w ogóle).


Kartka bez daty, bez obiegu (lata 20.?). Za zdjęciach: główna ulica wsi, z pomnikiem ofiar wojen 1871 roku, w tle pałac (góra po lewej). Budynek karczmy sądowej w centrum wsi (góra po prawej, dziś: tzw. klub). Na dole: piekarnia (po lewej) i szkoła ewangelicka. Ciekawostka: podczas druku popełniono błąd w podpisach, skorygowany jeszcze w drukarni.

Końcówka lat 30. XX wieku. Budynek karczmy sądowej (dziś - tzw. klub), własność Ernsta Schütza. Przed klubem auto - nic dziwnego, to Autohaltestelle. Jest stacja benzynowa (firmy Shell).  Takie i owakie reklamy browarów, po lewej zza przypałacowych drzew wyłania się wieża kościoła. 

Rok 1941. Zdjęcie wykonane gdzieś z rejonu Fasanerei, Bażantarni. Widok na drogę w kierunku przeł. Rząśnickiej (Janówek, Jelenia Góra). Ciekawostki: aleja przydrożna, będąca w różnym stanie nasadzeń (widać częściowo stare drzewa, częsciowo ledwo posadzone). Na polach za wsią w kierunku Winnej Góry (Weinberg) pojedyńcze zadrzewienia. Ponoć ostatnie z nich wycinano jeszcze kilka lat temu (dęby).

Pozostałe pocztówki dostępne tu.

3 komentarze:

  1. fajny zbiór ! też bym tyle chciała z naszego Querbacha!

    OdpowiedzUsuń
  2. uważam za bardzo fajne to, że dawniej każda, nawet najmniejsza miejscowość miała swoje widokówki z serii "Grüß aus..."
    Oczywiście obecnie w czasach cyfrowego, powszechnego utrwalania i przesyłania obrazu takie widokówki tracą rację bytu, ale mają niezaprzeczalny urok. No, i oczywiście wartość dokumentalną.

    OdpowiedzUsuń